Програма Home for Ukraine розроблена Британським урядом для українців, які втікають від війни.
Її запустили 18 березня 2022 року. Минув рік. Й у програмі відбулися зміни, про які варто знати українцям, які збираються до Британії.
Термін перебування у спонсора
Раніше максимальний термін, який український біженець міг перебувати у спонсора – 6 місяців.
Зараз – 2 роки, якщо ви знайдете спільну мову зі спонсором та налагодите сумісний побут.
Але, на жаль, знайти повне взаєморозуміння вдається не кожній українській та британській родині через цілу низку факторів. Наприклад, різницю у менталітеті чи формат ведення господарства.
Тому варто розраховувати, що до спонсора можна заїхати на мінімальний термін, згідно з останніми новинами – 6 місяців. Але готуватися до того, що шукати власне житло доведеться набагато раніше.
Термін в’їзду до Британії
Українці, які подавали заяву на участь у програмі Home for Ukraine, мали всього 3 місяці, щоб розв’язати певні проблеми вдома, та перетнути кордон із Британією.
Зараз обмежень немає. Можна отримати дозвіл на в’їзд (an entry visa to the UK) та перетнути кордон у зручний час – через місяць, два, пів року.
Але з боку Британського уряду є проста порада: коли отримали дозвіл на в’їзд, плануйте прибуття до Британії на найближчий час, щоб до вас не було ніяких запитань.
Особи, які виступають спонсорами
Коли програму тільки запустили, то спонсорами могли виступати лише дві категорії осіб – громадяни та резиденти Британії.
Нещодавно додалася третя група – українці, які заїхали за програмою Home for Ukraine, вже орендують житло та мають офіційну роботу.
Вони можуть стати спонсорами для найближчих родичів.
В соціальних мережах пишуть, що стати спонсором можна не лише для родичів, а й для друзів та знайомих.
На сайті Британського уряду підтвердження цієї інформації немає, а значить, що подібне рішення прийняте на місці, й не є загальним правилом для всіх.
Ситуація зі спонсорами
В перші місяці дії програми пошук спонсора займав 2-3 дні.
Знайти родину чи людину, яка тебе прихистить можна було через певні сайти та групи в Facebook.
Зараз на пошук спонсора можна витратити декілька місяців. Причому не факт, що всі спроби будуть вдалими.
До речі, саме у моменти відчаю українців звертаються до компаній, які обіцяють знайти спонсора та оформити дозвіл на в’їзд до Британії за певну суму грошей. Про наслідки подібних схем у нас є окрема стаття.
Взаємини українців й британців
На початку дії програми Home for Ukraine, всі закривали очі на різницю у менталітеті та деякі непорозуміння.
Але згодом почало з’являтися все більше історій, коли спонсори невдоволені поведінкою українців, а українці – підходом спонсорів.
Й так – ставлення до українців в Британії змінилося. Якщо раніше прихищали абсолютно всіх, то тепер перевагу надають жінкам із дітьми, які втратили будинок чи мешкають у містах, де зараз розгортаються бойові дії..
Також спонсори звертають увагу на те, як українці використовують свій шанс. Вони цінують активних людей, які одразу прагнуть знайти роботу та вчити мову.
Такі реалії.