Якщо ви оформили PESEL зі статусом UKR, й виїхали до України на термін менш ніж 30 діб, під час проходження кордону ви маєте зробити дві важливі дії.
Перша – повідомити прикордонника, що ви повертаєтесь до Польщі, оскільки маєте намір скористатися правом на тимчасовий захист.
Друге – показати застосунок – diia.pl, в якому міститься PESEL зі статусом UKR в електронному форматі.
Про це повідомили у Прикордонній Варті Польщі 27 січня. Новина з’явилась на сайті Прикордонної Служби України наступного дня.
Як було раніше
Кожен виїзд із Польщі до України ля біженців, які отримали PESEL зі статусом UKR, був, як лотерея.
Перетин кордону залежав від вдачі та настрою прикордонників.
Причому, навіть, на одному пункті.
Ігнорувались й такі важливі речі, як проживання людини у регіонах, де були активні бойові дії – у Донецькій, Луганській, Харківській області, чи її бажання покинути тимчасово окуповані території та знайти прихисток у більше безпечній країні. Людину могли відправити назад без жодних пояснень.
Також з автобусів та потягів «знімали» матусь із маленькими дітьми, які приїхали до України менше, ніж на 30 діб.
Гроші, витрачені на квиток при цьому, не повертались. Їм приходилось їхати до іншого прикордонного пункту й робити нову спробу.
Як буде зараз
Нове правило, про яке заявила Прикордонна Варта, дозволить українцям почувати себе більш спокійно під час проходження українсько-польського кордону.
Тепер вони знають, що потрібно показати застосунок diia.pl та повідомити польського прикордонника, що їхня мета – тимчасовий захист у Польщі під час воєнних дій в Україні.
Як зазначають у Прикордонній Варті, показати застосунок diia.pl на телефоні потрібно обов’язково, щоб дані іноземця були занесені в реєстри, на основі яких надається PESEL UKR, а разом з ним – й чисельні соціальні права.
Називати причину – тимчасовий захист дозволено й тим, хто повертається до Польщі у справах та по роботі.
Але перед тим, як поїхати до України, радимо перевірити PESEL зі статусом UKR.
Останнім часом шириться інформація про те, що статус UKR скасовується, навіть у тих українців, які жодного разу не покидали територію Польщі після прибуття.
Як перевірити свій PESEL, детально розписано на цьому сайті.