Українці, які зараз перебувають у країнах ЄС, доволі часто користуються громадським транспортом – тролейбусами, автобусами, трамваями чи метро.
Й варто знати, що й в громадському транспорті є певні правила, яких потрібно дотримуватися, щоб уникнути штрафів. Розберемо ключові аспекти, про які потрібно пам’ятати, коли дістаєтесь на роботу, навчання чи зустріч у громадському транспорті Польщі, Чехії, Німеччини чи Швейцарії.
Польща
В Польщі є низка правил для тих, хто користується автобусами, трамваями чи тролейбусами.
Їм заборонено:
- псувати майно;
- вживати їжу чи напої;
- палити, навіть електронні цигарки, які зараз дуже популярні;
- знаходитися біля дверей під час руху транспорту чи намагатися їх відкрити;
- перебувати у громадському транспорті на ковзанах чи роликових ковзанах;
- викидати будь-які предмети з транспорту.
За порушення одного з цих правил – штраф 500 злотих (4400 грн).
З березня можна отримати штраф за валізу, яку ви випадково залишили у громадському транспорті, або за пересування в автобусі чи трамваї на самокаті.
Щодо безквиткового проїзду, то тут штраф від 150 до 300 злотих. Все залежить від міста, в якому ви порушили правила.
Щоб уникнути нарахування додаткових відсотків, потрібно сплатити штраф у касі та протягом 14 днів після отримання догани.
Й ще – потрібно прокомпостувати квиток, коли ви заходите в автобус чи трамвай. Якщо цього не зробити, ваш проїзд прирівнюється до безквиткового.
Також можна купувати квитки через застосунки. Але слідкувати, щоб телефон був заряджений, інакше ви не зможете показати свій квиток контролеру.
Чехія
Попри те, що контролери перевіряють квитки у громадському транспорті доволі часто, тут багато «зайців».
Щоб не потрапити до їхньої «зграйки», купуйте квиток вчасно, інакше вам доведеться заплатити штраф 1500 крон (понад 2500 грн).
Але, якщо сплачуєте штраф протягом 15 днів після його отримання, то сума складатиме 1000 крон.
До речі, в Чехії, оштрафувати можуть, навіть в тому разі, якщо ви проїхали всього одну хвилину у автобусі або трамваї, за яку не сплатили. Наприклад, у вас квиток на 30 хвилин, а ви в автобусі пробули на хвилину довше. Краще в цьому випадку придбати ще один квиток. Буде дешевше.
Й ще про нюанси:
- пасажирів, які не купили квиток для собаки, очікує штраф 400 крон;
- тих, хто псує майно в автобусі чи трамваї, а також складає загрозу комфорту інших пасажирів, очікує штраф 1000 крон.
В Чехії краще бути більш обачливими, коли користуєтесь громадським транспортом.
Німеччина
Ми вже писали про те, що в Німеччині діють дуже суворі закони та правила.
Й з тими, хто користується громадським транспортом без квитка – розмова коротка: штраф 60 євро чи позбавлення волі на один рік.
Проїзд без квитка дорівнюється до шахрайських дій. Ось так.
Швейцарія
В цій країні є цікаве правило: чим більше порушень – тим більший розмір штрафу.
За перший поїздку без квитка штраф – 100 швейцарських франків (це дорівнює 100 доларам США). Всі наступні порушення караються більшими сумами. Врешті-решт злісному порушнику можуть заборонити користуватися громадським транспортом взагалі.
Важливі рекомендації
У громадському транспорті ЄС немає працівників, які продають та перевіряють наявність квитків. Придбати квиток на трамвай чи автобус потрібно самостійно – через автомати або застосунки.
Якщо ви купили квиток через застосунок, перевірте, що заряду вистачить на всю поїздку й у разі зустрічі із контролерами, ви зможете показати свій квиток в телефоні.
До речі, про контролерів. Вони, як правило, з’являються, коли їх не чекаєш. При цьому у них звичайний одяг, але є посвідчення. Коли ви з ними зіштовхнулися, то бігти за квитком пізно – краще зізнатися в усьому, щоб не було проблем.
Дотримуйтесь правил та рекомендацій, щоб уникнути будь-яких штрафів!
Більше новин з-за кордону у нашому VIBER, TELEGRAM, INSTAGRAM, FACEBOOK. Підписуйтесь!