В 2023 році Україна запроваджує автоматичний обмін фінансової та податкової інформації з податковими країнами Євросоюзу. Це означає, що всі гроші українців стають “прозорими”. Всі вітчизняні та іноземні податкові служби будуть знати про кошти українців.
Однак, не зовсім зрозуміло, коли саме цей обмін запрацює та які конкретні зміни він принесе громадянам України, які перебувають в країні та тим, хто перебуває в Європі.
Обмін інформацією між Україною та ЄС: ключові моменти
На початку 2023 року Україна розпочне автоматичний обмін фінансової та податкової інформації з країнами Європейського Союзу. Цей обмін зробить фінанси українців більш “прозорими”.
Відтепер про гроші українців зможуть дізнатися всі податкові служби – як вітчизняні, так і іноземні. Міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo розповідає, що зміниться для громадян України, які залишаються в країні, та тих, які перебувають у Європі.
Наразі український парламент ухвалив законопроєкт № 8131, який передбачає впровадження міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки. Закон набув чинності 28 квітня.
Згідно з законопроєктом, запроваджується Загальний стандарт звітності CRS для проведення комплексної перевірки фінансових рахунків, а також мінімальний термін у 5 років для зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності та документів, що стосуються обчислення та сплати податків. Законопроєкт також передбачає визначення перехідних правил для застосування стандарту звітності CRS та створення системи штрафів, що залежать від істотності порушення.
Обмін інформацією між податковими службами України та країнами ЄС – частина плану BEPS, який розробила організація ОЕС.
Коли відбудеться обмін інформацією
Обмін фінансовою інформацією між Україною та країнами Європейського Союзу, який стане доступним від початку 2023 року.
Цей обмін стосуватиметься всіх фізичних та юридичних осіб, включаючи ФОПів.
Обмін інформацією включатиме:
- ім’я власника рахунку;
- його дату народження;
- адресу;
- податковий номер;
- номер банківського рахунку;
- залишок на кінець року та загальну суму доходів від фінансових активів за звітний період.
Ця інформація стосуватиметься залишків готівки на рахунках, депозитів у банках та цінних паперів на інвестиційних рахунках.
Що ці зміни означають для українців
Новий законопроєкт впроваджує те, що українські банки будуть збирати дані про рахунки платників податків інших країн в Україні та передаватимуть їх українській податковій службі.
Потім ця інформація передаватиметься в податкові служби інших країн в залежності від статусу податкової резидентності.
Очевидно, що податкові органи зосередять свою увагу на українцях, які мають рахунки за кордоном з великою сумою залишку, здійснюють інвестиції в Європі та купують вартісні речі, наприклад, вілли або квартири у престижних районах ЄС.
Це стосується українських громадян та компаній, які мають за кордоном неврахований дохід, активи чи нелегальний бізнес, які не декларують в Україні та не сплачують з них податки.
Якщо ж людина чи компанія не має жодного майна та доходів за кордоном, то їх новий закон не торкнеться.
У цілому, метою цього заходу є зробити фінансові операції українців більш прозорими та зменшити можливість ухилення від сплати податків.
Важливий нюанс
Важливо: кошти на рахунках фізичних осіб-резидентів України, що не перевищують 250 тисяч доларів або 10 мільйонів гривень на рахунках в іноземних банках, на 31 грудня 2023 року, будуть автоматично легалізовані.
Податкова служба не перевірятиме джерела походження цих коштів та сплату податків, навіть якщо отримає інформацію про них від своїх іноземних колег.
За порушення цього правила особам, які не декларували свої доходи, загрожує штрафна санкція, яка залежить від типу несплаченого податку, суми та навмисності такої несплати.
Штраф для юридичної особи або ФОПа може сягати 25-50% від суми несплаченого грошового зобов’язання. Затримка зі сплатою податкового боргу до 30 календарних днів включно наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання призведе до штрафу у розмірі 10% погашеної суми, а затримка більше ніж на 30 календарних днів – 20%.
Автоматичний обмін інформацією між країнами має бути запроваджений в липні 2023 року. Перший обмін може відбутися у 2024 році за перший звітний період з 1 липня 2023 року по 31 грудня 2023 року. Україна надішле інформацію іншим країнам-учасникам протягом півроку у 2024 році. Оскільки інші країни-учасники CRS збирають інформацію з початку 2023 року, є велика ймовірність, що Україна отримає дані за весь 2023 рік.
Як вам такі новини та зміни?
Обговоримо цю статтю у VIBER, TELEGRAM, INSTAGRAM, FACEBOOK.
Нам цікава ваша думка!